Pre par meseci meseca, osnivač Funky Marketinga, Nemanja Zivkovic je postavio naizgled jednostavno pitanje na LinkedIn-u…’Da li biste želeli da vidite listu 50 najboljih marketara u regionu u 2022. godini?’
Odziv je bio veliki!
✅ Nominovano je više od 70 marketing stručnjaka iz Srbije, Hrvatske, BiH i Crne Gore
✅ Doseg postova u kojima smo vas pitali da nominujete je prešao 200 000
✅ Engagement vidimo i danas na tim postovima
Takmičenje za najboljeg marketara u regionu se održalo na LinkedIn stranici Funky Marketing!
Nastalo kao ideja da proslavi lične brendove onih koji rade prave stvari kad je marketing u pitanju i nateraju zajednicu da vrati marketing u žižu interesovanja – na pravi način.
Ovo je naš pokušaj da im pokažemo zahvalnost svima koji se trude da rade marketing na pravi način i da ih bolje povežemo.
Na kraju dana, želeli smo da ove lista i takmičenje bude zabavno i poučno i mislimo da smo to i ostvarili.
Na samom početku smo došli do ideje da, uz takmičenje, napravimo i par intervjua koji ce biti u formi članaka, u kojima će marketari koji su prošli u TOP 36 odgovoriti na par zanimljivih pitanja. Ovaj članak je jedan od njih i danas imamo priliku da saznamo kako razmišlja Aleksandra Gačević.
Kratka biografija
Aleksandra Gačević radi kao marketing analitičar podataka u Digitalu kompanije DailyPress pod brendom Vijesti.
Dugogodišnji je konsultant kancelarije UNDP u Crnoj Gori na različitim projektima i kampanjama u oblasti digitalnog marketinga i predavač na kursevima digitalnog marketinga, uključujući jedini licencirani program kompanije DigitalBee Edu u Crnoj Gori. Aleksandra radi i kao konsultant za digital i društvene mreže za brojne crnogorske kompanije.
Ona dolazi iz IT sektora, pa su u njenom fokusu digitalne kampanje bazirane na podacima.
Kako se gradi lični brend/pouzdani tim/kontinuirani kvalitet/dugoročni zadovoljni klijent?
U praksi sam naučila da klijent može biti dugoročno zadovoljan samo ukoliko oseća da dobija ono što je dogovoreno, i u rezultatima, i u odnosu.
Uvek se trudim da se stvori otvoren, prijateljski odnos. Vrlo često budu iznenađeni takvim pristupom, ali on dovodi do toga da ne postoji relacija “mi-vi”, odnosno svemu pristupamo kao tim.
Na ovaj način, klijent slobodno komunicira sva pitanja i nedoumice, ali i predloge koji su ključni za uspeh kampanje ili projekta.
Važno je da radite sa klijentima sa kojima delite vrednosti, i da budete iskreni sa onim što možete da postignete.
Obostrano poverenje je do sada uvijek bilo ključ dugoročno uspešne saradnje.
Ajmo da pričamo o procesima. Dajte nam neki primer koji će nam pomoći da razumemo kako razmišljate o marketinškim kampanjama na konkretnom primeru ili primerima
Stalni razvoj digitalnih tehnologija čini da mislimo kako se sve u marketingu menja, međutim, čvrsto verujem da principi ipak ostaju isti, samo dobijamo kvalitetnije alate.
Svaku kampanju počinjem sa fokusom na dobro definisanje i razumevanje ciljne grupe. Zahvaljujući velikom broju edukacija i iskustvu iz prakse, kreirala sam sistem za definisanje idealnog kupca, na šta trošim do 40% vremena koje posvećujem nekoj kampanji.
Posmatram to kao detektivsku aktivnost sa svim istraživačkim pitanjima i onlajn alatima.
Sledeći korak u procesu jeste provera da li je avatar realističan i da li smo poruke i vizuale prilagodili njegovim preferencijama.
Posljednji korak je konstantno A/B testiranje (što više!) i optimizacija sadržaja na osnovu podataka. Statistika je izuzetan alat jednom kada naučimo da je tumačimo kao direktan feedback kupaca.
Šta smatrate za sledeći veliki korak u karijeri? Zašto?
Tokom studija nisam mogla da se odlučim da li me više zanimaju informacione tehnologije ili marketing, pa sam odlučila da studiram i IT i ekonomiju. Zahvaljujući tome, od početka karijere kombinujem digitalni marketing, informacione tehnologije i statistiku, pa prirodno gravitiram ka nekoj kombinaciji.
Trenutno sam fokusirana na istraživanje metaverzuma i mogućnosti koje on nudi, posebno u kontekstu marketinga. Sadašnja razvojna faza metaversa je svakako na početku. Nisam sigurna da je to moj sledeći veliki korak u karijeri, ali jeste neka naredna faza učenja.
Gde se danas edukujete?
Najviše učim prateći različite marketinške grupe, forume, diskusije, podkaste…
Vlasnici biznisa ili kolege iz marketinga postavljaju kompleksna pitanja koja potom pokušavam da rešim/predložim rešenje ili ispratim case study i diskusiju do rešenja. Takodje, deo prihoda na mesečnom nivou ulažem u nove edukacije, pa tako istovremeno pohađam po 2-3 kursa ili obuke.
Svakako da se jedan dio znanja ponavlja, ali nekada je dovoljna drugačija percepcija ili pristup, ili samo jedan uvid da bi kurs bio kvalitetan za mene.
Učim i od domaćih i od stranih stručnjaka poput: Jovane Miljanović, Seta Godina, Vanese Lau, Avinaš Kanušnika, Eli Miler, Kevina Hartmana…
Šta mislite, zašto se u regionu Balkana toliko malo deli znanje?
Nisam sigurna da se u regionu Balkana malo deli znanje, već da se zahvaljujući znanju engleskog jezika mnogo više fokusiramo na učenje od svetskih stručnjaka.
Informacione tehnologije nam omogućavaju da biramo među milionima dostupnih “učitelja”.
Zato su niše i postale ključne – sa ogromnim brojem stručnjaka u svakom polju, sve je teže biti među najboljima, pa tako sve više vidimo specijalizacije u svim poljima. Imate najbolje marketare samo za fitnes centre, samo za TikTok, samo za analitiku…
Na početku sam i ja dominantno učila od domaćih stručnjaka, i zaista verujem da su itekako spremni da dele znanje, posebno kada im se direktno obratite.
Nekome koga ova oblast više zanima bih savetovala da se uključi u svaku Facebook grupu za marketing i da prati sajtove poput Quore i Reddit-a, jer je tu koncentrisana ogromna količina praktičnog i najnovijeg znanja, doslovno možete besplatno da dobijete pristup “know-how” i načinima razmišljanja vrsnih stručnjaka.
Šta preporučujete onima koji idu za vama? Šta je to što je vama pomoglo da budete tu gde jeste?
Ja sam jako radoznala, stalno učim, i vodim se maksimom “znam koliko ne znam”.
Mislim da je važno da naučimo da svakodnevno učimo, dok nam to ne postane navika.
Trudim se da dopustim sebi da zastanem i istražim sva svoja interesovanja. Iz toga su uvijek dolazile prilike i mogućnosti za dalji lični i profesionalni razvoj. Uz to, ova maksima je odličan preventivni lek za razvoj bilo kakve egocentričnosti (smešak).
Postoji li nešto što vas nismo pitali, a želeli biste da poručite čitaocima?
To bi verovatno bila važnost mentalnog zdravlja. Globalno tržište dovodi do globalne konkurencije (iako ne verujem da tako treba da posmatramo jedni druge), pa nam se čini da svuda kaskamo. Odnosno, ma šta radili, neko drugi radi duplo više, duplo brže, duplo bolje…
Vjerujem da je važno raditi na sebi, međutim podednako je bitno i napraviti predah, zaustaviti se kada osetimo da je potrebno, i meriti svoja dostignuća isključivo u odnosu na sebe od juče.
Svako od nas ima svoj put, izazove i perspektivu.