Prošlog meseca, osnivač Funky Marketinga, Nemanja Zivkovic je postavio naizgled jednostavno pitanje na LinkedIn-u…’Da li biste želeli da vidite listu 50 najboljih marketara u regionu u 2022. godini?’
Odziv je bio veliki!
✅ Nominovano je više od 70 marketing stručnjaka iz Srbije, Hrvatske, BiH i Crne Gore
✅ Doseg postova u kojima smo vas pitali da nominujete je prešao 200 000
✅ Engagement vidimo i danas na tim postovima
Takmičenje za najboljeg marketara u regionu je uveliko u toku na LinkedIn stranici Funky Marketing!
Nastalo kao ideja da proslavi lične brendove onih koji rade prave stvari kad je marketing u pitanju i nateraju zajednicu da vrati marketing u žižu interesovanja – na pravi način.
Ovo je naš pokušaj da im pokažemo zahvalnost svima koji se trude da rade marketing na pravi način i da ih bolje povežemo.
Na kraju dana, želeli smo da ove lista i takmičenje bude zabavno i poučno i mislimo da smo to i ostvarili.
Na samom početku smo došli do ideje da, uz takmičenje, napravimo i par intervjua koji ce biti u formi članaka, u kojima će marketari koji su prošli u TOP 36 odgovoriti na par zanimljivih pitanja. Ovaj članak je jedan od njih i danas imamo priliku da saznamo kako razmišlja Nikola Vuković.
Kratka biografija
Po zanimanju kreativac, dijagnoza – preduzetnik, a za dušu i ljubav prema sebi i drugima predsednik Udruženja mladih privrednika Srbije. Neobjavljeni pesnik, nedorečeni pisac, amaterski glumac, recitator, turistički vodič koji nije obnovio licencu, bivši odbojkaš, kolega, prijatelj, suprug.
Radni dan provodim u cipelama Managing Partnera kompanije Evoke Group u okviru koje postoji boutique marketing agencija, web 3.0 agencija, kreativni studio i inkubator za interne Evoke Group projekte.
Marketingom kao disciplinom, bavim se duže od 10 godina, direktno ili indirektno, a profesionalno poslednjih 6 godina. Bez iluzija da možemo promeniti svet i već ustaljenu postavku u našoj industriji, u kompaniji Evoke Group nastojimo da svojim delovanjem makar u našem mikro svetu napravimo pomak i dokažemo da je moguće raditi na drugačiji način, poštovati druge i nas same, a ne ugroziti rezultate našeg rada.
Svoju kreativnost i potrebu za deljenje sa drugima, upošljavam svake nedelje u 5 popodne kada na stotine email adresa šaljem svoj 5P Newsletter. Verujem u iskustvenu edukaciju i planiram da se bavim time sve aktivnije u budućnosti.
Kako se gradi lični brend/pouzdani tim/kontinuirani kvalitet/dugoročni zadovoljni klijent?
Mislim da imam jednostavan odgovor na sva navedena pitanja. Prema mom mišljenju, ključ za građenje ličnog brenda, pouzdanog tima, kontinuiranog kvaliteta pružanja usluge, pa i klijenta koji je dugoročno zadovoljan, leži na dve osnove – iskrena, nedvosmislena komunikacija i strpljenje.
Dodatno, za građenje pouzdanog tima, naznačio bih da smatram da je ključno svim članovima tima pored delegiranja zadataka delegirati i odgovornost.
Svako ko je deo neke kompanije, bilo koje veličine da je ista, može dati znatno bolje rezultate i lično se osećati bolje, ukoliko zna jasno šta se od njega očekuje, kao i kako izgleda njegova ili njena budućnosti u toj kompaniji. Pridajemo veliki značaj tome i za sada uspešno odolevamo svim izazovima sa tržišta upravo zahvaljujući nizu mehanizama i procesa koje imamo na ovom polju.
Super je što dajemo privatno zdrastveno osiguranje, edukacije, dodatne materijalne i nematerijalne benefite, ali sve to nema nikakvu vrednost ukoliko samu osnovu funkcionisanja tima ne postavimo na pravi način.
Ajmo da pričamo o procesima. Dajte nam neki primer koji će nam pomoći da razumemo kako razmišljate o marketinškim kampanjama na konkretnom primeru ili primerima
Baš nedavno, na sastanku sa klijentom iz oblasti robe široke potrošnje, razgovarao sam o tome kako sama postavka ustaljenih, donekle šablonskih, aktivacija za potrošače nije dobra.
Konkretno, kompanije za potrebe određene aktivacije, naprave nagradni konkurs ili nagradnu igru, zakupe domen, naprave mikrosajt, naprave komunikacioni plan, angažuju više podizvođača i na kraju ta aktivnost traje nekoliko nedelja, završava se i sav urađeni posao ubrzo odlazi u zaborav.
U aktivaciji često učestvuje i hiljade ljudi, oni ostave svoje kontakt podatke, zabave se, imaju interakciju sa brendom, a onda za narednu aktivaciju idemo opet iz početka.
Moje viđenje stvari jeste da tom problemu možemo pristupiti strateški. Napraviti krovno mesto, svojevrsnu brend platformu i sve naše aktivnosti, aktivacije, interakcije sa korisnicima staviti na to jedno krovno mesto. Dodatno, primeniti gejmifikaciju, edukatovati sve okupljenje, nagraditi ih za aktivnost, interakciju, deljenje sa svojim prijateljima i time izgraditi digitalnu infrastrukturu koja može biti osnova svih komunikacionih aktivnosti tog brenda, bilo online ili offline.
Šta smatrate za sledeći veliki korak u karijeri? Zašto?
Upravo u martu ove godine, počeo je sledeći veliki korak u mojoj karijeri.
Prethodne dve godine pripremamo organizacionu transformaciju unutar kompanije i ista nam omogućava da znatno konkretnije odgovorimo na potrebe tržišta, a pritom i mi samo u svakom trenutku znamo šta radimo, zbog čega to radimo i dugoročno razvijamo sam model.
Jedna od zanimljivosti koja je objavljena, kao nešto što proizilazi iz naše organizacione transformacije, jeste upravo osnivanje web 3.0 agencije TOK3N. Prepoznali smo trenutak, pripremili infrastukturu i ponudili tržištu razvojne i komunikacione usluge vezane pre svega za razvoj NFT kolekcija, ali u široj slici i svih daljih aktivnosti koje su bazirane na web 3.0 eri i blokčejn tehnologiji. Verujem da nas u budućnosti očekuju novi kanali komunikacije i želimo da našim klijentima na ovaj način “obezbedimo early bird ulaznice” za iste.
Gde se danas edukujete? Navedite konkretne primere i slobodno uključite linkove.
Nemam jedno specifično mesto na kome se edukujem. Koristim niz platformi koje imaju već unapred pripremljene online kurseve, što lokalne, što inostrane, a takođe sam polaznik programa Mokrogorske poslovne škole, konkretno preusmerenje “Biznis u kreativnim industrijama” sa ciljem da dodatno ojačamo konsultanski pristup klijentima.
Smatram da danas nije dovoljno da razumemo marketing alate i već ustaljene načine, moramo razumeti biznis i svaku industriju iz koje nam dolaze klijenti ponaosob kako bismo ostali relevantni i zaista uticali na poslovne rezultate naših klijenata.
Linkovi do mesta na kojima sam kupio određeni edukativni sadržaj u prethodnom periodu:
Šta mislite, zašto se u regionu Balkana toliko malo deli znanje?
U okviru kompanije imamo inkubator naši internih projekata. Jedan od projekata koji je pre dve godine počeo sa radom jeste edukativni centar “Učiteljica”, usmeren na edukaciju dece predškolskog i ranog školskog uzrasta.
Imamo tu sreću da svakodnevno svedočimo aktivnostima edukativnog centra, čujemo rezultate rada svih edukatora koji rade u okviru istog i to nam je definitivno promenimo pogled na obrazovanje kao isto.
Da li se u našem regionu malo deli znanje ili ne, nisam siguran. Verujem da nekako svi koji žele da saznaju nešto, nešto nauče, iskuse, to i mogu. Ako i problem postoji, bojim se da nije problem u nedostatku znanja, već u nedostatku ljudi koji su upoznati sa metodikama realizacije samih edukacija.
Ukoliko se pozabavimo time da zajedničkim snagama kreiramo nove ljude koji su sposobni da prenesu znanje, da personalizuju svoj pristup, možemo očekivati i veći transfer znanja u široj slici.
Šta preporučujete onima koji idu za vama? Šta je to što je vama pomoglo da budete tu gde jeste?
Moraću da se ponovim. Iskrena, nedvosmislena komunikacija i strpljenje. Mnogo strpljenja.
Postoji li nešto što vas nismo pitali, a želeli biste da poručite čitaocima?
Želim da vam se zahvalim na ovoj inicijativi i divnoj nameri koja stoji iza iste. Jeste naizgled u ovom trenutku sam izbor po mehanizmu izbor onih koji se najviše potrude da aktiviraju svoj socijalni kapital, ali takođe verujem da je ovo osnova za projekat koji će u narednim godinama dobiti svoju pravu formu i svrhu.
Hvala na pažnji i sdračan pozdrav,