Prošlog meseca, osnivač Funky Marketinga, Nemanja Zivkovic je postavio naizgled jednostavno pitanje na LinkedIn-u…’Da li biste želeli da vidite listu 50 najboljih marketara u regionu u 2022. godini?’
Odziv je bio veliki!
✅ Nominovano je više od 70 marketing stručnjaka iz Srbije, Hrvatske, BiH i Crne Gore
✅ Doseg postova u kojima smo vas pitali da nominujete je prešao 200 000
✅ Engagement vidimo i danas na tim postovima
Takmičenje za najboljeg marketara u regionu je uveliko u toku na LinkedIn stranici Funky Marketing!
Nastalo kao ideja da proslavi lične brendove onih koji rade prave stvari kad je marketing u pitanju i nateraju zajednicu da vrati marketing u žižu interesovanja – na pravi način.
Ovo je naš pokušaj da im pokažemo zahvalnost svima koji se trude da rade marketing na pravi način i da ih bolje povežemo. U akciji nam se pridružio i medijski portal BizLife.
Na kraju dana, želeli smo da ove lista i takmičenje bude zabavno i poučno i mislimo da smo to i ostvarili.
Na samom početku smo došli do ideje da, uz takmičenje, napravimo i par intervjua koji ce biti u formi članaka, u kojima će marketari koji su prošli u TOP 36 odgovoriti na par zanimljivih pitanja. Ovaj članak je jedan od njih i danas imamo priliku da saznamo kako razmišlja Barbara Slade Jagodić.
Kratka biografija
Barbara Slade Jagodić je vlasnica agencije za SEO i content marketing SLADE. Online komunikacijom bavi se više od 20 godina i jedna je od prvih web novinarki, urednica, blogerica i community menadžerica u Hrvatskoj.
Nakon rada kao urednica news portala i kao savetnik za brend PR i marketing velikih korporacija i startupova, danas ima malu agenciju za SEO i content marketing. Putem sadržaja pomaže i edukuju korisnike kako da postanu vidljivi kroz koristan i ciljano pisan sadržaj, kako da pametno koriste društvene mreže, troše manje novca na oglase, a da pritom više zarade.
Kako se gradi lični brend/pouzdani tim/kontinuirani kvalitet/dugoročni zadovoljni klijent?
Osoba je brend onda kada je drugi žele pratiti, slušati, imitirati, voleti, mrziti… Neko ko ima određeni uticaj na vas ili druge. Content marketing je najbolji način da to se to ostvari za većinu ljudi koji nisu showmani svoje vrste: pevači, glumci ili sportisti.
Kroz kontinuirano stvaranje i deljenje relevantnog, korisnog i motivišućeg sadržaja koje eksplicitno ne promoviše vas, nego pomaže drugima, rešava tuđe probleme i daje odgovore na pitanja, postajete osoba koja zna. A svi volimo osobe koje su nam pomogle ili koje pomažu drugima.
Ajmo da pričamo o procesima. Dajte nam neki primer koji će nam pomoći da razumemo kako razmišljate o marketinškim kampanjama na konkretnom primeru ili primerima
Ne radim kampanje.
Radim projekte s klijentima. SEO je dugoročan proces, a i content marketing. Ne forsiram brzinu nego kvalitet.
Kad mi neko dođe da mu pomognem da se vidi i da dođe do ljudi, uvek ga pitam dve stvari:
- što ljude oko tebe muči, a da nisu to mogli drugi da reše
- po čemu si baš ti poseban,
Tu vidimo što ljudima treba i što mu neko može ponuditi. Uvek je fokus na korisnicima. Ne radimo proizvode i usluge pa onda tražimo korisnike nego prvo nađemo korisnike sa potrebom, a tek onda oblikujemo proizvod i uslugu.
Šta smatrate za sledeći veliki korak u karijeri? Zašto?
Nemam planova da širim svoj biznis, ali imam da budem digitalni nomad. Suprug i ja razmišljamo da s kćerkom iduće zime odemo negde gde je toplo i radimo od tamo, srećom i on ima biznis koji može raditi na daljinu. Znači sledeći korak odnosi se na još veći nivo slobode u privatnom životu.
Gde se danas edukujete? Navedite konkretne primere i slobodno uključite linkove.
Čitam valjda svakodnevno. Moja edukacija su knjige, ali ne iz profesije toliko koliko iz različitih drugih oblasti poput psihologije i prodaje.
Volim da idem i na konferencije, da čujem druge ljude, uvek ti se pokrene neki kliker dok slušaš nekog pametnog.
Šta mislite, zašto se u regionu Balkana toliko malo deli znanje?
Valjda mislimo da će nas drugi pokrasti jer vidimo političare kako to rade.
Ali ima tu i do našeg vaspitanja gde nas uče da je sramota isticati se (“Zašto ti moraš biti posebna, zašto ne možeš da se kao xy igraš lutkicama?” i da je sramota pogriješiti (“Ako propadneš, šta će drugi misliti.”) pa onda radije samo gledamo, nego da delimo.
Šta preporučujete onima koji idu za vama? Šta je to što je vama pomoglo da budete tu gde jeste?
Pokrenite nešto svoje dok još radite za nekog drugog, ako niste dovoljno sigurni da postoji tržište za to vaše i ako imate kredit koji se neće sam plaćati. Meni je pomoglo to da vidim da postoji interes za to što radim dok sam još bila na “sigurnoj plati”.
Postoji li nešto što vas nismo pitali, a želeli biste da poručite čitaocima?
Jesam li srećna? Jesam. Ne zbog novca već zbog vremena koje imam za živeti. I jer mogu odbiti projekte koji mi izazivaju grč u želucu.
Što pre pokušajte ne raditi za nekog drugog. :-))